در زمان لیز خوردن خودرو چه کنیم

خودرو-سواری-ario-s300-zotye-z300
لیز و سور خوردن خودرو در زمستان
لیز و سور خوردن خودرو در زمستان

در زمان لیز خوردن خودرو چه کنیم

لیز خودرون خودرو و یا گیر کردن در برف و گل و لای از مشکلاتی عدیده ای است که در ماه های سرد سال پیش خواهد آمد .برای کاهش و یا رفع این مشکلات کافی است باد خودرو را کم کنید تا میزان اصطحکاک بین لاستیک و محیط افزایش یافته و خودرو راحتر به مسیر خود ادامه می دهد. همچنین در صورتی که در گل و یا برف گیر کرده اید علاوه بر کم کردن باد می توانید زیر پایی پلاستیکی خودرو را در زیر لاستیک ها گذاشته تا خودرو بتواند از آن خارج گردد.

در هنگام رانندگی در روز‌های بارانی حتما برای شما اتفاق افتاده است که در مسیری حرکت کرده اید که آب زیادی در آن وجود دارد به هنگام حرکت در اینگونه مسیر‌ها به دلیل حرکت آب به زیر لاستیک تعادل خودرو به هم خورده و حس عدم کنترل خودرو کاملا به راننده منتقل می‌شود، اما برای جلوگیری از بروز حادثه در اینگونه موارد باید چکاری را انجام دهیم. هنگامی که باران شدیدی می‌بارد، یا زمان کمی از بارش باران گذشته، لایه‌ای از آب سطح جاده را می‌پوشاند. در این زمان اگر سرعت حرکت خودرو بالا باشد و آج لاستیک‌ها هم کمتر از مقداری باشد که که آب بتواند از زیر آن و لابه‌لای آن‌ها بگذرد، لاستیک‌ها نمی‌توانند همه آب را کنار بزنند، پس مقداری از آب روی سطح جاده در جلوی لاستیک جمع خواهد شد و در مقابل حرکت لاستیک‌ها مقاومت ایجاد می‌کند، در این صورت شرایطی ایجاد می‌شود که لاستیک به صورت شناور بر روی مقدار کمی آب سرخورده و بر روی جاده نخواهد چرخید. این شرایط را اصطلاحا آب سواری گوییم.
لیز و سور خودرون خودرو در زمستان
لیز و سور خودرون خودرو در زمستان

آب سواری خودرو به چه معناست؟

بروز پدیده آب سواری به متغیر‌های بسیاری از جمله وزن خودرو، اندازه و نوع لاستیک ها، میزان کارکرد آنها، حجم بارندگی و آب جمع شده در خیابان و حتی جنس آسفالت مسیر بستگی دارد، اما به طور کلی، در یک جاده با آسفالت مناسب، در بارندگی معمولی و در صورتی که جاده استاندارد و با شیب عرضی مناسب باشد، با لاستیکی مناسب معمولا تا سرعت ۹۰ کیلومتر هم شاهد آب سواری نخواهیم بود، اما در شرایط واقعی، احتمالا نه سطح جاده، نه کارکرد تایر ما و نه وضعیت بارندگی، آنقدر با ما همکاری نخواهند کرد و شخصا با یکی از خودرو‌های داخلی، با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت هم دچار آب سواری شده ام، بنابراین هرگز توصیه‌های رانندگی در باران را به شوخی نگیرید.مهم نیست خودروی شما چه قیمتی دارد، یا چه سیستم‌های ایمنی. به محض اینکه مقدار آب روی جاده بیشتر از عمق آج لاستیک شود، احتمال بروز پدیده آب‌ سواری برای شما وجود خواهد داشت.
لیز و سور حوردن خودرو در زمستان
لیز و سور خوردن خودرو در زمستان

علت لیز خوردن خودرو در خیابان چیست؟

با وقوع پدیده آب سواری، ناگهان متوجه ایجاد یک نیروی مقاوم در مقابل حرکت خودرو می‌شویم، همچنین سواری خودرو بسیار نرم خواهد شد، گاه اتومبیل به یک سمت منحرف شده و گاه به طور کامل فرمان پذیری اتومبیل به صفر می‌رسد. در این حالت هر واکنش شتاب زده‌ای از سوی راننده می‌تواند به انحراف خودرو از مسیر و بروز یک حادثه کمک کند.این اتفاق احتمالا برای تعداد کمی از رانندگان ممکن است رخ بدهد، اما همواره درصد بالایی از همین تعداد کم منجر به بروز حادثه می‌شوند، چرا که اکثر رانندگان آمادگی لازم برای کنترل خودرو در این شرایط را ندارند، در کنار این موضوع، بر خلاف سر خوردن‌ها در هوای برفی، در زمان بارش باران معمولا سرعت حرکت خودرو‌ها تفاوت کمی با زمان رانندگی در جاده‌ای کاملا خشک دارد و همین عامل، شدت انحراف و لیز خوردن خودرو‌ها را نسبت به زمان بارش برف دو چندان می‌کند. پس همواره به مقدار آب روی سطح جاده دقت کنید تا عوامل پدید آورنده این اتفاق را تشخیص داده و به منظور پیشگیری از این مشکل به اندازه کافی سرعت را کم کنید. ممکن است در یک پیچ متوجه شوید که مسیر حرکت خودرو اتومبیل تابع فرمان نیست. راه دیگر تشخیص احتمال آب سواری، بررسی رد لاستیک در آینه وسط خودرو است. همواره باید بتوانید خطوط به جای مانده از لاستیک‌های خودروی خود را در پشت سر مشاهده کنید، در صورت امکان سعی کنید بر روی خط ایجاد شده توسط خودروی جلویی حرکت کنید (با حفظ فاصله طولی مناسب و ایمن)، با این کار شما اجازه داده اید چرخ‌های خودروی جلویی آب هارا جابجا کرده و کار تایر‌های خودرو شما آسان‌تر شود. همیشه پیشگیری از درمان بهتر است، در این مورد هم بهترین کار، جلوگیری از سر خوردن است، هرگز طوری برانیم که لیز بخوریم. بهترین راه جلوگیری از سررانندگی با سرعت کم است. یک راننده حرفه‌ای نرم و روان می‌راند تا هرگز در طول سفر، مسافران احساس ناخوشایندی نداشته باشند. برای حرفه‌ای بودن، در طول رانندگی از پیش برنامه‌ریزی کنید، با دقت نگاه کنید و به آرامی حرکت کنید. فراموش نکنید سر خوردن هنگام لغزنده بودن جاده، اتفاق می‌افتد، اما چه جاده لغزنده باشد چه نه، تنها دلیل سر خوردن، اشتباه راننده است. اما اگر دچار اشتباه شدیم و پدیده آب سواری رخ داد چگونه به شرایط نرمال بازگردیم؟

لیز خوردن خودرو

هنگامی که متوجه بی تعادلی و شناور شدن خودرو شدید، بدترین اتفاق ممکن از دست دادن اعتماد به نفس و کنترل خود و بعد ترمز گرفتن است، در چنین شرایطی باید منطقی و با حوصله عمل کرده و تلاش کنید تا کنترل حرکت خودرو را دوباره در دست گیرید، از هرگونه واکنش نشان دادن تند و شتاب زده خود داری کنید و تمام مراحلی که برای کنترل خودرو لازم است را به آرامی و با طومانینه انجام دهید، در این مواقع سعی کنید با کم کردن گاز و نه با ترمز زدن، سرعت خودرو را کنترل کنید، بدانید که هرچه سرعتتان کمتر باشد، کار آسانتری در پیش دارید.برای کنترل اکثر سرخوردن‌ها و لغزیدن‌هایی که در سرعت‌های بالای ۶۰-۷۰ کیلومتر در ساعت رخ می‌دهند، ‍‍‍ فرمان دادن دقیق، بدون اتلاف وقت و حساب شده نیاز است که انجام موفقیت آمیز این مهم، فراتر از توانایی بسیاری از رانندگان است.در کل بیش فرمانی و کم فرمانی، دو نوع اصلی مشکلات لغزندگی راه‌ها محسوب می‌شوند، برای کنترل بیش فرمانی، سعی کنید از انتقال بیشتر وزن خودرو به جلو خودداری کنید، و سعی کنید خودرو را به وسیله فرمان دادن به سمت جهتی که عقب خودرو در حال لغزیدن است، کنترل کنید. به عنوان مثال اگر عقب خودروی شما به سمت راست می‌لغزد شما هم چرخ‌ها را به طرف راست بچرخانید. اگر خودرو مستقیم حرکت می‌کند شما هم فرمان را راست نگهدارید. اما کار باری مقابله با کم فرمانی اندکی سخت‌تر است، زمانی که خودرو دچار کم فرمانی شد، تنها راهه چاره این است که سعی کنید وزن بیشتری بر روی محور جلوی خودرو منتقل کنید، برای این کار، ابتدا به آرامی پدال گاز را رها کرده و سپس در صورت نیاز، خیلی آهسته بر پدال ترمز نیرو وارد کنید، در کل سعی کنید با بازی کردن با نیروی موتور (پدال گاز) چسبندگی را به چرخ‌های جلو خودرو بازگردانید (خودرو‌های دیفرانسیل جلو)، در مرحله بعد نیز آرام آرام فرمان را به سمت مسیر حرکتی خودرو (نه مسیر مطلوب) بچرخانید تا آرام آرام چسبندگی لازم به دست آید، فقط امیدوارم که فضا و زمان کافی برای این فرایند در اختیار داشته باشید.

رانندگی در باران

دقت داشته باشید باید در تمام این لحظات آرامش و تمرکز خود را حفظ کنید، مقدار مورد نیاز چرخاندن فرمان متناسب است با اینکه تا چه حد و با چه سرعتی عقب خودرو در حال لغزیدن است. یک لغزش جزئی، فقط اندکی حرکت فرمان لازم دارد.باید در استفاده از پدال‌های ترمز و کلاچ دقت و وسواس زیادی صرف کنید، ترمز زدن ناگهانی می‌تواند موجب انتقال غلط وزن خودرو شده و شرایط را سخت‌تر کند.همچنین دقت داشته باشید اغلب اوقات همزمان با اصلاح مسیر و بازگشت خودرو به مسیر درست، خودرو تمایل زیادی به انحراف دوباره از سمت مقابل خواهد داشت، بنابراین در لحظات آخر میزان گردش فرمان را اصلاح کرده و آماده مقابله با انحراف بعدی نیز باشید.همچنین در آن لحظات از تعویض دنده، گاز دادن ناگهانی و فشار زیاد بر پدال گاز نیز خودداری کنید.هنگامی که به پیچ‌ها نزدیک میشوید، طوری عمل کنید تا قبل از ورود به پیچ به سرعت مد نظر خود دست یافته باشید.

خلاصه مطالب: 

۱- در مرحله اول بهترین کار، این است که اعتماد به نفس داشته و به خود مسلط باشید.

۲- در ادامه از ترمز کردن بپرهیزید زیرا ضربه زدن به ترمز روی سطح لغزنده چرخ ها را قفل می کند و باعث لغزش و سرخوردن بیشتر می شود.
۳- همچنین باید در جهتی حرکت کنید که قسمت عقب خودرو سر می خورد (فرمان را به همان طرف بچرخانید) و هر زمان خودرو به حالت مستقیم درآمد، در جهت دلخواه خود حرکت کنید.
۴- در آخر خیلی آهسته روی ترمز فشار دهید تا از سرعت خودرو کاسته شود یا آرام روی گاز فشار دهید تا خودرو به حرکت خود ادامه دهد.


#
فروشگاه_یدکی_میلانور      #نکات_فنی       t.me/YadakyMiladnor         yadakjo.ir

hamid
ارسال دیدگاه